top of page

Kein Einaste lendab austraallasi õpetama

11.06.2015

Vancouveri olümpial, kahel MMil ja 44 MK-etapil Eestit esindanud suusasprinter Kein Einaste pakib kohvreid, et lennata esmaspäeval 16 nädalaks Austraalia koondist aitama.

Häädemeeste vallast pärit Einaste on jäänud truuks Jõulu suusaklubile, võitnud koos kahekordse olümpiavõitja ja maailmameistri Andrus Veerpaluga Eesti paarissprindi meistrivõistlused ja tulnud sprinteriverele vaatamata Eesti meistriks isegi 50 km suusamaratonis.

Rahvusvahelisel areenil on ta esileküündivamad saavutused 2010. aasta Otepää MK-etapi seitsmes ja 2008. aasta Skandinaavia karikavõistluste Jõulumäe etapi teine koht klassikasprindis.

Viimastel hooaegadel pole 30-aastasel Einastel terviseprobleemide süül tippkonkurentsi pürgida õnnestunud ja ta on välja kukkunud ka tulemuste- ning rahapõuas vaevlevast Eesti koondisest. Mees ei ole küll püssi (loe: võistlussuuski) põõsasse visanud, aga kasutab harjutamise kõrval pakkumisi juhendada noori suusatajaid.

Austraallastele pakkus Einaste välja Eesti sprindikoondise endine treener norralane Björn Kristiansen, kes aitas selle kauge maa suusatajaid juba 2006. aasta Torino olümpia ajal.

“Austraalia suusaliiduga lepitu järgi kestab mu töö seal 16 nädalat ehk septembri lõpuni. Saan aru, et nad tahaksid minult Skandinaavia kogemusi ja see puudutab kogu spektrit – nii organisatoorset poolt, treeningmetoodikat kui suusahooldust. Püüan anda endast parima,” rääkis Einaste. “Igatahes on see põnev väljakutse.”

Eesti noorte seas väga populaarsesse maailma avastamise paika riigi palgale minekuks viisa saamine pole lihtne, aga nüüd on Keinil paberid korras ja esmapäevane minek Eesti algavast suvest Austraalia talve kindel.

“Paar esimest nädalat olen Sydneys, aitan läbi viia mõne seminari, eks siis paista, kuidas töö kujuneb. Igatahes suusavarustuse võtan kaasa ja ei välista seal õpetamise kõrval harjutamist ning mõnel võistlusel osalemist,” arvab suusamees.

Austraalia on küll kuum lõunamaa, kus 95 protsenti rahvast elab mandri 15 protsendil rohelistel servadel ja kõik ülejäänu on punane inimtühi kivikõrb, aga ometi on sealgi mägesid ja lund. Seal peetakse ka igal aastal pikamaasuusatajate FIS Worldloppeti sarja kuuluv eksootiline Kangaroo Hoppet.

Suusatamise tippmaa Austraalia ei ole, kandepind ja riigi meistrivõistlustel osalejate arv on Einaste sõnul võrreldav Eestiga. MK-sarjas osalevaid mehi-naisi on alla kümne, eksisteerivad ka Austraalia vanuseklasside koondised.

“Mind kutsuti riigi koondistega seotud inimesi aitama, ilmselt tegelen MK-sarjaks valmistuvate suusatajatega, viin läbi järelkasvukoondiste treeninguid ja ehk jääb aega ka klubide juures tegutsevate treenerite abistamiseks,” loodab Einaste.

 

Pärnu Postimees 11.06.2015

Enn Hallik, sporditoimetaja

enn.hallik(at)parnupostimees.ee

Please reload

bottom of page